Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka realizuar një bisedë telefonike me presidentin austriak, Aleksandar Van der Belen.

Gjatë bisedës janë shkëmbyer informata për gjendjen aktuale në të dyja shtetet, në kontekst të ballafaqimit me pasojat nga përhapja e Kovid-19.

Presidenti Pendarovski ka informuar homologun e tij austriak për masat që kanë ndërmarr organet shtetërore në ballafaqimin me pandeminë, përfshi edhe vendimin për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme edhe për 30 ditë të tjera.

Nga ana tjetër presidenti austriak Va nder Belen ka përcjell përvojën austriake dhe masat që ky shtet ka ndërmarr në ballafaqimin me Kovid-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…