Analisti politik Sinisha Pekevski beson se vetoja bullgare nuk është qëndrim i Bullgarisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Pas politikës së Bullgarisë qëndrojnë shtete të tjera që nuk lejojnë të hiqet kjo veto. Ka nga ata që nuk duan presion ndaj tyre dhe nuk duan një “gjendje kancerogjene”. Tani nëse hyn në një vend të tillë, mund të çojë në një problem në BE.

Procesi do të ndahet. Mendoj se pas qershorit Shqipëria do të vazhdojë në rrugën e anëtarësimit, ndryshe nga ne.

Besoja se pas vizitës së Petkovit do të frynin erëra të reja, por nuk është kështu.

Vetoja 99% në qershor nuk do të hiqet. Ke ne atmosfera është që çdo gjashtë muaj do të kemi veto”, tha Pekevski në emisionin “Samo Vistina”./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dibra me 38 pacientë në spital

Në spitalin e Dibrës vazhdimisht rritet numri i pacientëve me coronavrius. “Për…

Zudi Enuzi Koka emërohet u.d. drejtor në NP “Higjiena Komunale” – Shkup

Zudi Enuzi Koka është emëruar u.d. drejtor i ri i Ndërmarrjes Publike…

Arrijnë në Shkup dy aeroplanët me trupat e viktimave të aksidentit në Bullgari

Dy aeroplanët që bartin trupat e viktimave të aksidentit tragjik në Bullgari…

Presidentja e Komisionit Evropian: Vaksina e Koronës për të gjithë

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, me profesion mjeke, synon…

Zbardhet grabitja e madhe, arrestohen tre persona në Shkup

Policia ka arrestuar tre persona nga Manastiri të cilët kanë tentuar të…