Parlamenti Evropian, me shumicë votash, miratoi një rezolutë që bën thirrje për ndalimin e projektit të Rrjedhës së Veriut të gazsjellësit nga Rusia. .

402 deputetë votuan për rezolutën, 163 ishin kundër dhe 83 abstenuan.

Rezoluta, e cila nuk është e obligueshme, gjithashtu kërkon vendosjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë dhe kufizimin e qasjes së Moskës në financa dhe teknologji, dhe se ky vend nuk konsiderohet partner strategjik.

Siç është dokumentuar në tekstin e dokumentit, projekti “Rrjedha Veriore 2” intensifikon varësinë e BE-së në dhënien e gazit rus dhe rrezikon politikën energjetike të bllokut dhe “interesat strategjike” të saj.

Megjithatë, është në dorën e autoriteteve të Bashkimit Evropian që të miratojnë kufizime shtesë ekonomike, duke përfshirë sanksionet individuale dhe qasjen në teknologji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…