Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme e ka votuar në lexim të dytë projekt-rekomandimin që Kosovës t’i hiqet regjimi i vizave nga ana e Bashkimit Evropian.

Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, ishte raportuesi i Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kujtojmë se më 9 mars, Këshilli i Ministrave të BE-së ka miratuar në lexim të parë propozimin për lëvizjen pa viza për qytetarët e Kosovës. Procedura e radhës u bart në Komisionin për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE) për një votim të sërishëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Incident i armatosur në Shkup, raportohet për një viktimë

Mëngjesin e sotëm dyshohet se një vrasje ka ndodhur në lagjen Fush…

Hovenier e përshëndet Marrëveshjen e Ohrit: ShBA-ja do të ofrojnë mbështetje të plotë për zbatimin e saj

Amabsadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, e ka përshëndetur arritjen e…

Lladrovci: Kushdo që harron apo dëshiron ta rishkruaj historinë, le ta shoh intervistën e Fehmiut

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, në rrjetin social ka ripublikuar…

Ministri i Brendshëm bullgar nesër në Shkup

Siç ka konfirmuar MPB-ja, Ministri i Brendshëm i Bullgarisë, Ivan Demerxhiev, nesër…

Mariupoli në prag të kolerës”, zyrtari ukrainas paralajmëron: Mungesa e ujit ka arritur në nivel kritik

Mungesa e ujit të pijshëm në Mariupol ka arritur në një nivel…