Se Vladimir Putini dhe Moska zyrtare nuk dëshiron të di asgjë për ushtarët rusë të vrarë në Ukrainë, e dëshmon më së miri fakti se nuk dëshiron të negociojë për marrjen e kufomave, që ia kanë ofruar në dispozicion autoritetet ukrainase.

Reuters ka folur për trenat e veçantë frigoriferë, që Ukraina po i përdor për vendosjen e të vrarëve.

“Në këta trena frigoriferë gjenden disa qindra kufoma të okupatorëve rusë. Shumica janë vrarë nga rajoni i Kievit, ka edhe nga Chernihiv dhe rajonet e tjera”, ka thënë një zyrtar ukrainas.

Volodymyr Liamzin, i angazhuar për bashkëpunim civil-ushtarak, ka thënë se kufomat janë mbledhur në këtë mënyrë në mënyrë që të mund të kthehen në atdheun e tyre.

“Sipas normave ndërkombëtare të drejtave humanitare, Ukraina po i respekton në mënyrë strikte – pas përfundimit të ofensivës palët obligohen të rikthejnë trupat e pajetë të ushtarëve në vendet e tyre të lindjes”, shtoi Liamzin.

Trena të tillë ekzistojnë në rajone të ndryshme në mbarë territorin e Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbarkimi amerikan në Shqipëri për stërvitjen e forcave të NATO-s , ‘alarmohet’ ministri rus i Mbrojtjes

Ditën e sotme në Portin e Durrësit zbarkuan një numër shumë i…

Shaip Kamberi: Të përsëriten zgjedhjet në Luginën e Preshevës, shumë qytetarëve i është mohuar e drejta e votës

Shaip Kamberi ka kërkuar që të përsëriten zgjedhjet parlamentare në Luginën e…

Sapo lind fëmijën, vdes nëna e infektuar me koronavirus, mjekët tronditen dhe përloten

Një nënë vdiq në Spitalin Whitington, në Archway, në Londrën e Veriut,…

Zaev: Do të marrim vendime për pezullimin e përkohshëm të Remenskit nga bordet qendrore dhe ekzekutive

Unë personalisht besoj në pafajësinë dhe prezumimin e pafajësisë dhe së shpejti…

Dibër, asnjë rast i ri me koronavirus gjatë 48 orëve të fundit

Alsat mëson se të paktën 30 taste të reja kanë rezultuar pozitiv…