Problemet me ligjin të Donald Trump nuk e kanë dëmtuar statusin e tij si kryesues i qartë për nominimin presidencial republikan në vitin 2024. Në fakt, akuzat penale vetëm sa e kanë forcuar pozitën e tij.

Ish-presidenti i SHBA-së është paditur dy herë në katër muajt e fundit – një herë në Nju Jork për krime të dyshuara financiare dhe një herë në një gjykatë federale me akuzat se ai ka keqpërdorur dokumente të ndjeshme qeveritare dhe ka penguar hetimin.

Ai mund të jetë në prag të një aktakuze të tretë, për përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, dhe një të katërt në Xhorxhia për presion ndaj zyrtarëve shtetërorë për të ndryshuar humbjen e tij në vitin 2020 atje.

BCC raporton se përkundër gjithë kësaj, fushata e Trump jo vetëm që ka vazhduar e pandërprerë, por ka lulëzuar.

Një mesatare e sondazheve të opinionit nga 31 korriku tregon se ai ka një epërsi prej 37 pikësh ndaj rivalit të tij më të afërt, Guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis.

Në mes të shkurtit, epërsia e Trump ndaj DeSantis në mesataren e sondazheve ishte vetëm dy pikë (41% në 39%).

Dhe që kur u ngrit aktakuza e parë në javën e parë të prillit – duke e bërë Trump ish-presidentin e parë të SHBA-së që përballet me akuza penale – në fakt është rritur.

Sipas mesatares së sondazheve, Trump ka qenë zgjedhja e parë e shumicës së votuesve republikanë që nga arrestimi i parë dhe paraqitja në gjykatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA: Ndamë informacione për balonën kineze me 40 vende, ky nuk ishte i vetmi

Shtetet e Bashkuara mbajtën konferencë në Uashington dhe Pekin me diplomatë të…

Osmani e përgëzon Abdixhikun për rolin konstruktiv të LDK-së

“Me Abdixhiku u pajtuam që të vazhdojnë diskutimet për temat që kërkojnë…

SHBA kërkon që menjëherë të nisin negociatat për Asociacionin

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, ka kërkuar nga…

Stuhia e pluhurit në Illionis të ShBA-së shkakton mbi 50 aksidente trafiku – disa të vdekur

Shumë viktima janë raportuar pasi një stuhi pluhuri shkaktoi përplasjen e të…

Zelensky kërkon më shumë dhe mbylljen e porteve detare për Rusinë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe kërkoi…