Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka emëruar ish-ministrin e industrisë strategjike, Pavlo Riabikin, si ambasadorin e ri të Kievit në Pekin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dekreti u postua në faqen e internetit të presidentit.

Vendimi vjen pasi Volodymyr Zelensky pati një telefonatë “të gjatë dhe kuptimplotë” me presidentin kinez Xi Jinping.

Siç ishte thënë, gjatë bisedës, të dy palët shkëmbyen mendime mbi marrëdhëniet Kinë-Ukrainë dhe luftën në Ukrainë.

Presidenti Xi thuhet gjithashtu se Kina do të dërgojë përfaqësues të posaçëm në Ukrainë për të zhvilluar bisedime me “të gjitha palët” mbi “zgjidhjen politike të krizës ukrainase”.

Ndërkohë, ministria e jashtme e Rusisë ka thënë se vë në dukje gatishmërinë e Kinës për t’u përfshirë në një proces paqeje për Ukrainën.

“Ne vërejmë gatishmërinë e palës kineze për të bërë përpjekje për të vendosur një proces negociues”, ka thënë zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tiranë: Protesta, gurë dhe kapsolle, policia lëshon ujë dhe gaz lotsjellës

Protesta e së enjtes e thirrur për të dytën mbrëmje pas vrasjes…

Grabitet tualeti i artë

Vepra e artit kushtonte 5 milion Dollarë Ky është ndër tualetet më…

Qeveria ka marrë vendim për shpërbërjen e Këshillit të Komunës së Tetovës

Qeveria në seancën e sotme ka marrë vendim për shpërbërjen e Këshillit…

Filmohet për herë të parë përdorimi i sistemit raketor të Britanisë nga ukrainasit, godet me precizitet mjetet e blinduara ruse

Ekipi i televizionit Sky News, kanë arritur të depërtojnë thellë në zonat…

Kurti sot në Turqi, pritet nga Erdogani

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, do të takohet sot me presidentin e…