Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ka lëshuar një deklaratë duke thënë se të gjithë trupat duhet të zhvarrosen dhe të identifikohen në Bucha për të siguruar që krimet e mundshme të luftës mund të hetohen.

Autoritetet ukrainase kanë publikuar pamje të tmerrshme të trupave pa gjymtyrë të masakruara nga forcat ruse në qytetin afër Kievit.

“Jam e tmerruar nga imazhet e civilëve të shtrirë të vdekur në rrugë dhe në varre të improvizuara në qytetin Buchas në Ukrainë”, tha ajo, raporton skynews.

“Raportet që dalin nga kjo dhe fusha të tjera ngrenë pyetje serioze dhe shqetësuese në lidhje me krimet e mundshme të luftës, shkeljet e rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe shkeljet serioze të ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut”, pohoi Bachelet.

Ajo gjithashtu deklaroi se është thelbësore që të gjitha trupat të zhvarrosen dhe të identifikohen në mënyrë që familjet e viktimave të mund të informohen dhe të përcaktohen shkaqet e sakta të vdekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Përleshje fizike – policia arreston gjashtë persona

Një përleshje fizike ka ndodhur rreth orës 21:00, rrugën “B” në Prishtinë.…

Prokuroria kërkon paraburgim për një person nga Haraçina, mbante granatë dore në shtëpi

Prokuroria e Shkupit kërkon paraburgim  për një banor të Haraçinës.  Më 18 tetor…

Borxhi i Shqipërisë, 8.8 miliardë euro/ Pjesa më e madhe i borxhit të jashtëm i takon qeverisë

Borxhi i jashtëm i vendit është rritur ndjeshëm tremujorin e parë të…

Të shtëna me armë në Gjakovë, dy persona të plagosur

Të shtëna me armë kanë ndodhur në orët e mbrëmjes në qytetin…

Cili mund të jetë ndikimi në tregjet amerikane me pushtimin eventual të Ukrainës nga Rusia

Nëse Rusia e pushton Ukrainën, tregjet globale të aksioneve mund të kenë…