Shumë qytetarë rusë po bëjnë të pamundurën që të largohen nga vendi, pas fjalimit të presidentit rus Vladimir Putin i cili shpalli mobilizimin e pjesshëm.

Në eskalimin më të madh të luftës në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit, Putin në mënyrë eksplicite ka kërcënuar botën dhe ka bërë thirrje për inkuadrimin e 300 mijë rezervistëve, që po konsiderohet si mobilizimi i parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kërkesat e shumta për bileta aeroplani për një drejtim janë rritur dukshëm pas fjalimit të Putinit, i cili nuk hezitoi që haptazi të mbështet edhe referendumet në rajonet që kontrollohen nga separatistët pro-rusë në Ukrainë.

Të dhënat e Google tregojnë se një familje treanëtarëshe është detyruar të ndajë 44 mijë funte, që sot të arrin deri në Johanesburg, gjatë një udhëtimi 45 orësh.

Fluturimet direkte nga Moska në drejtim të Stambollit të Turqisë dhe Jerevan të Arminsë, që të dy këto destinacione u mundësojnë rusëve hyrjen pa viza.

Pra të gjitha biletat janë shitur sipas Aviasales, ueb-faqes më të njohur ruse për blerjen e biletave të aeroplanëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zv.ministri i Drejtësisë në Kosovë nesër viziton të burgosurit e rastit “Kumanova”

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se ditën e enjte do…

Radikalizohen serbët në Mal të Zi, sulmojnë policinë

Janë radikalizuar serbët në Nikshiq, duke protestuar kundër miratimit të një ligjit…

Rama thotë se e ka parë hartën me kufijtë e ndryshuar, por s’e komenton

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pranuar se e ka parë…

Blinken thotë se SHBA është e shqetësuar se Rusia mund të ‘përpiqet të ripërsërit’ pushtimin e Ukrainës si në vitin 2014

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se SHBA-të janë…

Zbulohet draft-dokumenti i diskutuar në Bruksel për Shqipërinë

Raportimet se konferenca e parë ndërqeveritare me Shqipërinë për negociatat e anëtarësimit…