Deklarata e diplomatit kinez u komentua edhe nga Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës.

Ai thotë se Lu Shaye po përsëriste propagandën e shtetit të Rusisë për Ukrainën, raporton skynews.

“Ne presim reagimin zyrtar të Pekinit. Është qëndrimi i Kinës apo mendimi i ambasadorit?”, pyeti ai.

I pyetur nëse Krimea është pjesë e Ukrainës apo jo, ambasadori kinez në Francë, Lu Shaye i tha televizionit francez të premten se “Krimea ishte pjesë e Rusisë dhe se ish-udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi ia dhuroi shtetit ukrainas”.

“Vendet e ish-BRSS nuk kanë status real në të drejtën ndërkombëtare, sepse nuk ka asnjë marrëveshje ndërkombëtare për të materializuar statusin e tyre sovran”, shtoi Shaye.

Ndryshe, deklaratën e diplomatit kinez e kanë dënuar një numër shtetesh duke përfshirë edhe Francën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rasti i Kumanovës në Supreme, Raufi: Anulohet seanca, presim rigjykim për rastin

Pas gjashtë viteve nga konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave” në…

Bebe Rexha në hall me peshën, dilema që e shqetëson

Bebe Rexha është në hall të madh me peshën. Këngëtarja dëshiron që…

Të paktën tre të vrarë pas të shtënave në një fabrikë në Maryland të SHBA-së

Tre persona u vranë të enjten pas disa të shtënave në një…

Qytetarë nga Krusha protestojnë kundër uljes së dënimit ndaj Darko Tasiq

Qytetarë nga Krusha janë duke protestuar kundër uljes së dënimit ndaj Darko…

Ukrainasit në Severodonetsk duhet “të heqin dorë ose të vdesin”, thotë lideri separatist

Forcat ukrainase në Severodonetsk duhet të dorëzohen ose të përballen me vdekjen.…