Pas bllokimit të rrugëve në veri të vendit, si pasojë e arrestimit të një ish-polici serb si i dyshuar për veprën penale “sulm terrorist” ndaj KKZ-së në veri, janë mbyllur edhe dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë, Jarinja e Bërnjaku.

“Bazuar në vlerësimet policore, po ashtu si masë paraprake e sigurisë, përderisa ka disa bllokime edhe në rrugën në drejtim të pikës kufitare Bërnjak, Policia e Kosovës tani ka mbyllur përkohësisht për qarkullim edhe këtë pikë kufitare”, thuhet në njoftimin e policisë.

Më herët, policia njoftoi se edhe pika kufitare në Jarinje është mbyllur si pasojë e bllokimit të rrugëve nga serbët lokalë.

Meqë tani dy pikëkalimet kufitare në veri të vendit janë mbyllur për qarkullim, polica ka ftuar qytetarët që t’i shfrytëzojnë pikat e tjera kufitare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas shtatë orësh përfundon vizita e prindërve të Thaçit në Hagë

Pas afro shtatë orësh ka përfunduar vizita e Haxhi dhe Hyrë Thaçit…

NATO reagon kundër Rusisë për grumbullimin e trupave pranë Ukrainës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar të premten se…

“Nuk mjafton vetëm izolimi social” OBSH del me thirrje të fortë: Kujdes nga pandemia që po rrezikon botën! Ndiqni këto këshilla

E gjithë bota ka vendosur masa të rrepta për të izoluar përhapjen…

Shkup, akuza ndaj një gazetari për nxjerrje të sekreteve zyrtare

Prokuroria publike e Maqedonisë së Veriut të marten ka ngritur akuza ndaj…

Vizat për Kosovën, “Reuters”: BE-ja nuk e ka mbajtur premtimin

Shefja ekzekutive e Bashkimit Evropian (BE) është munduar të mërkurën që t’i…