Një varr masiv shtesë është vendosur pranë Mariupolit, sipas këshilltarit të kryebashkiakut, Petro Andryushchenko.

Ai tha se ata në qytetin jugor të rrethuar ishin informuar për një varrim masiv të banorëve të Mariupolit, të vrarë në një përpjekje për të fshehur gjurmët e krimeve të luftës, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Andryushchenko tha se ndodhet në rrethin Livoberezhnyy, pranë varrezave të fshatit Vynohradne.

“Kjo dëshmon edhe një herë se pushtuesit po mbledhin dhe varrosin ose djegin banorët e vdekur të Mariupolit në çdo lagje të qytetit.”

Dje, imazhet satelitore të publikuara nga Maxar Technologies përshkruanin rritjen e ndjeshme të një varreze në Manhush, afër Mariupolit.

Po ashtu mbi 200 varrime të reja u panë midis mesit të marsit dhe mesit të prillit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pamje të frikshme, Kalimashi kaplohet nga zjarri (FOTO)

Shqipëria tash e disa ditë është duke u përballur me vatra të…

Seance e re për rastin “Target Fortesa”, duhet të dëshmojë kryeministri Zaev

Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup për sot është caktuar seancë e…

Lëndohen dy shtetas të Maqedonisë në një aksident trafiku në Shqipëri

Dy shtetas të Maqedonisë janë lënduar në një aksident trafiku që sot…

Bursa e Moskës do vazhdojë të qëndrojë e mbyllur

Banka Qendrore Ruse ka thënë në një deklaratë që Bursa e Moskës…

Teoria e Jeremiq: Vuçiq do të mbetet gjatë në pushtet nëse nënshkruan pavarësinë e Kosovës

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Vuk Jeremiq, i cili tashmë…