Lëvizja politike e presidentit francez, Emmanuel Macron, mbrëmë zyrtarisht ka ndryshuar emrin në Rilindje.

Lëvizja e Macronit u themelua një vit para se të fitonte mandatin e parë në zgjedhjet presidenciale në vitin 2017, dhe ishte instrument vital për sigurimin e mandatit të dytë gjatë këtij viti.

Duke marrë parasysh se themeluesi i saj nuk ka të drejtë të kandidojë për mandatin e tretë, Lëvizja e Republikës (LREM) do të reformohet nga rrënjët dhe të shndërrohet në një parti klasike e cila do mëton zgjerimin e numrit të votuesve.

Delegatët mbrëmë në kongresin që u mbajt në Paris, vendosën që partia në të ardhmen të quhet Rilindja.

“Pa unanimitet, do të mbizotërojë ekstremi”, porosit Macron që do të jetë president nderi i partisë.

Kujtojmë që në zgjedhjet e fundit presidenciale, Macron mund të Marine Le Pen, e cila fitoi 41 për qind të votave.

E një muaj më vonë, partia e tij humbi shumicën absolute në Parlamentin francez. Kreu zyrtar i partisë do të jetë Stephane Sejourne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

El Cheka: Fatime Fetai është si Janeva

El Cheka përmes njëstatusi në facebook na përkujton se para tre muajve…

G7 paralajmërim të fortë për Rusinë dhe Iranin

Rritja e pranisë së forcave ushtarake ruse pranë kufirit me Ukrainën ka…

Kurti: Së pari drejtësi e punësim, pastaj bisedimet me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë për Zërin…

61 vjeçari nga Labunishta që dyshohej për koronavirus, nuk pranohet në spitalin e Ohrit

Një pacient nga fshati Labunishtë i Strugës, i lindur në vitin 1959,…

Policit serb të Kosovës iu dogj vetura me targa RKS, a e përgatiti Vuçiq terrenin për sulm

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha sot se një pjesëtari…