Parlamenti Evropian miratoi masa gjithëpërfshirëse që synojnë uljen masive të emetimeve të gazrave serë të BE-së, duke përfshirë futjen e një takse kufitare të karbonit për importet.

Hapi kristalizon një plan ambicioz të BE-së për të reformuar tregun evropian të karbonit duke ulur kuotat e gazeve ndotëse. Ligjëvënësit miratuan ndryshimet me 413 vota pro, 167 kundër dhe 57 abstenime.

“Me votat e sotme, ne arrijmë një tjetër moment historik”, shkroi në Tëitter shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Ajo u kërkoi vendeve anëtare të BE-së të japin miratimin përfundimtar për ligjet në mënyrë që ato të hyjnë në fuqi.

Sipas legjislacionit të ardhshëm, emetimet e karbonit të Bashkimit Evropian do të reduktohen me 62 për qind deri në vitin 2030, krahasuar me nivelet në 2005 – një hap i madh nga një objektiv i mëparshëm për një ulje prej 43 për qind.

Kjo masë kërkon që importuesit në BE, produktet e të cilëve tejkalojnë normat e karbonit të bllokut, të kenë një çertifikatë emetimi. Fillimisht të orientuar drejt sektorëve më ndotës prodhuesit e çelikut, aluminit, çimentos, plehrave dhe energjisë elektrike eurodeputetët shtuan gjithashtu edhe furnizuesit e hidrogjenit dhe Brukseli po kërkon të zgjerojë listën për prodhuesit e kimikateve organike dhe polimereve.

Taksa e karbonit do të fillojë si në formë pilot në tetor të këtij viti përpara se të zgjerohet midis 2026 dhe 2034. Deri tani, Kina po zgjeron shumë flotën e saj të termocentraleve me qymyr, pavarësisht premtimit për të ulur emetimet e karbonit deri në vitin 2030 dhe më pas do të reduktohet në zero deri në vitin 2060.

Më pas vijnë Shtetet e Bashkuara, historikisht emetuesi më i madh i gazit të karbonit, i cili ka një strategji afatgjatë për të arritur zero neto deri në vitin 2050.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryeministri spanjoll dhe kryeministrja daneze mbërrijnë në Kiev

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen janë liderët e…

Prokurorja Villma Ruskoska është suspenduar nga puna

Shefja e prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, Vilma…

Ministrja e Jashtme gjermane viziton papritur Ukrainën

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ka mbërritur në Ukrainë në një…

Ambasadorja ukrainase në SHBA e quan Putinin kriminel lufte: Do jetë e vështirë ta drejtosh vendin nga Haga

Ambasadorja e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Oksana Markarova, e…

PS zyrtarizon komisionin për raportin e Dick Marty

Hetime për gjetjet e raportit dhe përfshirjen e shqiptarëve Partia Socialiste zyrtarizoi…