Parlamenti Evropian në seancën e mbajtur në Strasburg me shumicë dërmuese e ka mbështetur pranimin e Kroacisë në Eurozonë.

539 nga 632 përfaqësuesit e pranishëm kanë votuar për raportin për hyrjen në përdorim të euros  në Kroaci nga 1 janari 2023, në të cilin është vlerësuar se ky shtet i plotëson kushtet për hyrje në zonën e euros,  raporton Aljazeera.

Parlamenti Evropian i ka barë thirrje Qeverisë së Kroacisë që të sigurohet që pas hyrjes së Euros në përdorim të mos ketë ngritje artificiale e çmimeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shkarkohet Jovo Vangellovski

Këshilli gjyqësor shkarkoi kryetarin e Gjykatës supreme Jovo Vangellovskin. 10 nga 7…

Mbi 15 milionë tonë grurë të Ukrainës janë transportuar përmes korridorit të Turqisë

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë, Adil Karaismailoglu tha se në…

Ostojiq: Shërbimet sekrete ruse janë të shthurura në Serbi

Gazetari dhe politikani serb Zoran Ostojiq, në një emision televiziv në Beograd,…

Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë se Gjermania dhe Franca u…

Abazoviç uron Kosovën për ditën e Pavarësisë si zv.kryeministër i Malit të Zi! “Tërbim mediatik” në Beograd

Zv.kryeministri malazes Dritan Abazoviç  ka uruar Kosovën për ditën e Pavarësisë, duke…