Zyrtarët moldavë të zbulimit paralajmëruan se forcat ruse mund të nisin një ofensivë ushtarake në Ukrainën jugore në fillim të vitit të ardhshëm.

Një nga qëllimet, thonë ata, mund të jetë bashkimi i forcave ruse në Ukrainë me një rajon separatist të mbështetur nga Moska në Moldavi, të quajtur Transnistria. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Anna Kosstutschenko vizitoi këtë rajon. Për arsye sigurie disa nga personat e intervistuar nuk e bënë të ditur identitetin e tyre.

Nina u lind dhe u rrit në fshatin ukrainas Velyka Mykhailivka në rajonin e Odesës, i cili ndodhet në kufi me Transnistrinë, një rajon i Moldavisë që kontrollohet nga separatistët e mbështetur nga Rusia./voa/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Një nga truprojat e presidentit Pendarovski, pozitiv në Kovid-19

Një person nga ekipi i sigurimit të presidentit, Stevo Pendarovski, i punësuar…

Zelensky: Nuk jam i sigurt nëse Putini është gjallë

Gjatë fjalimit të tij në Forumin Botëror Ekonomik të mbajtur në Davos…

Shaqir Fetai i fyen dhe i ofendon teologët që janë në mbrojtje të kushtetushmërisë së BFI-së

Kliko linkun https://www.facebook.com/116695443577184/posts/121459249767470/

Tabaku për integrimin në BE: Të mos ndahemi nga Maqedonia e Veriut

Deputetja e PD, Jorida Tabaku në një deklaratë për mediat ka folur…

Tre të vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat në Universitetin e Virxhinias, ndërsa policia kërkon të dyshuarin

Një sulmues vrau tre persona dhe plagosi dy të tjerë në kampusin…