Pamjet e filmuara nga ajri me dron në qytetin ukrainas Mariupol, tregojnë dëmet e shkaktuara nga sulmet ruse.

Nënkryetari Serhij Orlov, ka thënë se qyteti në juglindje të Ukrainës është nën “granatimet e vazhdueshme”.

Mijëra civilë atje kanë mbetur të ngujuar për më shumë se dy javë, të rrethuar nga trupat ruse që vazhdimisht shkrepin raketa e granata, që kanë shkatërruar shumicën e ndërtesave kolektive.

Autoritet e qytetit të Mariupolit kanë konfirmuar të dielën, se një konvoj i ndihmave humanitare të dedikuara për qytetin e rrethuar, akoma nuk ka arritur dhe ka ngecur në Berdjansk, rreth 50 milje në perëndim. Berdjanksu është nën kontrollin e forcave ruse.

E forcat ruse sot kanë lejuar konvojin e parë të veturave civile që të largohen nga Mariupoli, pas 10 ditëve tentime të pasuksesshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

Tateshi për masat në Ramazan: Janë vonuar, nuk duhej të ndodhte vala e tretë

Bekim Tateshi në ClickPlus refuzoi të japë parashikimin e tij, për atë,…

Gjuetarët e viruseve, në shpella për të parashikuar pandeminë e radhës

Përpara se të futen në shpellë, pjesëtarët e ekipit të shkencëtarëve vendosin…

Haxhiu: Paraja e pasuria e keqpërdorur duhet të konfiskohet – ajo është e qytetarëve dhe jo e individëve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se ndër zotimet e para…

Mbi 4,300 emigrantë të paligjshëm arrestohen gjatë 3 muajve në Poloni

Policia polake ka arrestuar mbi 4,300 emigrantë të paligjshëm në të gjithë…