Ne i japim mbështetje të plotë thirrjes së Turqisë për diskutimin e situatës në Palestinë nga Organizata e Bashkëpunimit Islam (OBI) dhe OKB-ja në një mbledhje të posaçme, shkruan në Twitter ministri i Punëve të Jashtme të Pakistanit, Shah Mahmud Kureshi.

Ministri i Punëve të Jashtme të Pakistanit, Shah Mahmud Kureshi tha se vendi e mbështet plotësisht thirrjen e Turqisë drejtuar Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI) dhe Kombeve të Bashkuara (OKB) për të mbajtur mbledhje në lidhje me situatën aktuale në Palestinë.

Në një postim që ka bërë në Twitter, Kureshi njofton se ai zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu), me të cilin ka biseduar për dhunën në rritje dhe situatën mbytëse në Palestinë.

Ne i japim mbështetje të plotë thirrjes së Turqisë për mbledhjen e OBI-t dhe OKB-së për të diskutuar situatën aktuale në Palestinë. Është absolutisht e papranueshme sulmimi i Xhamisë Al-Aksa, e cila është kibla e parë e Islamit, vrasja e fëmijëve dhe nxjerrja e palestinezëve me forcë nga shtëpitë e tyre, shkruan kryediplomati pakistanez në mesazhin e tij.

Kurse në një deklaratë që bëri për gazetarët në kryeqytetin e vendit, Islamadab, Kureshi i dënoi me forcë sulmet e Izraelit ndaj popullit të pafajshëm dhe të paarmatosur të Palestinës.

Kureshi i bëri apel shoqërisë ndërkombëtare që të bëjë më shumë përpjekje për të ndaluar tiraninë izraelite ndaj palestinezëve dhe nxjerrjen e tyre me forcë nga shtëpitë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…