Presidentja Vjosa Osmani sot (e hënë) dhe nesër do të qëndrojë për vizitë në Shqipëri.

Ajo në Tiranë do të me një ceremoni shtetërore në ambientet e Presidencës së Shqipërisë.

Përveç me homologun e saj, Bajram Begaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, e para e shtetit të Kosovës do të takohet edhe kryeparlamentaren Lindita Nikolla dhe me kryeminsitrin Edi Rama.

Në kuadër të kësaj vizite, presidentja Osmani do t`ia dorëzojë dekretin e nënshtetësisë së Kosovës, shkrimtarit me famë botërore, Ismail Kadare.

Kjo është vizita e parë e presidentes së Kosovës që nga koha kur kreu i shtetit shqiptar Bajram Begaj mori detyrën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shënohen 67 raste me koronavirus, 19 raste të reja

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se gjatë mbrëmjes janë testuar edhe…

Liderët e BE-së në solidaritet me Ukrainën: Bashkimi Evropian do të bëjë gjithçka që mundet për t’i dhënë fund luftës

Në ditën e 100 të luftës në Ukrainë, liderët e BE-së kanë…

Shefja e diplomacisë gjermane në një vizitë të paparalajmëruar në Kiev

Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Baerbock po realizon një vizitë të paparalajmëruar…

Lajçak: Pres që Kosova dhe Serbia të hënën ta pranojnë Planin Evropian

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak ka…

Sulm kamikaz jashtë Ambasadës ruse në Kabul

Një sulmues vetëvrasës ka shpërthyer eksplozivët jashtë Ambasadës ruse në Kabul të…