Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, uroi besimtarët myslimanë me rastin e nisjes së Muajit të Ramazanit.

“Sot, kur besimtarët myslimanë e fillojnë Muajin e Ramazanit, të gjithë do ta kenë mundësinë për të manifestuar shpirtin solidar, duke ndarë diçka nga tryeza e tyre për të tjerët, për njerëzit në nevojë”, tha Osmani.

“Kombi ynë e ka mënyrë jetese solidaritetin mes vete”, theksoi ajo.

Osmani ftoi qytetarët që t’i respekojnë masat kundër koronavirusit, duke mbajtur maskat dhe dezinfektuar duart, si dhe duke mos u grumbulluar.

Muaji i Ramazanit përcillet me agjërim, lutje dhe bamirësi.

Gjatë këtij muaji, myslimanët që praktikojnë fenë, nuk hanë dhe nuk pinë nga lindja deri në perëndim të Diellit.

Ata po ashtu mblidhen për darka dhe falje grupore në xhami, por autoritetet në shumicën e vendeve me shumicë myslimane kanë bërë thirrje për respektimin e distancës fizike, si masë mbrojtëse nga koronavirusi./REL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…