Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka pritur në takim të rregullt ambasadorin amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier.

Bashkë diskutuan për zhvillimet e fundit me theks të veçantë dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Siç bën të ditur Zyra e Presidentes, Osmani theksoi se ky përbën një hap të rëndësishëm për përmbushjen e vizionit të Kosovës për integrim në strukturat euroatlantike.

Po ashtu në takim u diskutua edhe për zhvillimet në veri të vendit, ku Osmani nënvizoi përkushtimin e institucioneve të Republikës për koordinim të rregullt e të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sela: Politika dështoi, sepse më shumë u kujdes për pasurimin e disa individëve, sesa jetësoi amanetin e UÇK-së

“Sot përkujtojmë 2 Majin, festë e krenarisë kombëtare në kalendarin tonë historik”,…

Policia ‘në gjah’ pas Rinisë së BESËS

Vazhdon përndjekja e policisë për aktivistët e Lëvizjes BESA, pas askioneve të…

Raportime për bomba të vendosura në 33 shkolla në Shkup

Sot (07.02.2023) rreth orës 12:30, në SVR Shkup është raportuar se në…

​Lajçak: Ka shumë çështje urgjente për t’u diskutuar

Në Bruksel sot nis raundi i ri i dialogut mes Kosovës dhe…

Matthew Palmer, Përfaqësues i Posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Sekretari i Shtetit ka emëruar Zëvendës Ndihmës Sekretarin Matthew Palmer si Përfaqësuesin…