Në 23-vjetorin e vrasjes, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar akademik Fehmi Aganin.

Osmani ka shkruar se Agani ishte intelektuali i angazhuar “një jetë të tërë në përmbushjen e synimit për shtetin e Kosovës”.

“Ai ishte figurë përbashkuese, politikan konsistent me vizion të qartë për rrugën që duhet të ndiqte Kosova. Si dorë e djathtë e presidentit historik, dr.Ibrahim Rugova, profesor Agani dha kontribut të çmueshëm në afirmimin e çështjes së Kosovës në arenën ndërkombëtare”.

|Aktiviteti i tij kombëtar u ndal më 6 maj 1999, kur forca të regjimit gjenocidal serb e vranë njërin nga strategët e lëvizjes paqësore. Vënia e autorëve para drejtësisë është synimi ynë i vazhdueshëm”, thuhet në përkujtimin e Presidentes Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sulm i dyshuar kibernetik rus ndaj një kompanie amerikane

Një kompani softuerike amerikane tha se po heton një sulm të mundshëm…

Kanada do të dërgojë artileri të rëndë në Ukrainë

Kanadaja njoftoi sot se do ta ndihmojë me artileri të rëndë ushtrinë…

23 raste të reja me Kovid 19

Në 24 orët e fundit në mbarë vendin janë evidentuar 23 persona…

Sulm në një kishë në Nice, theri me thikë priftin dhe plagosi murgeshën – tentoi të arratiset por përfundoi në pranga

Prifti Kristofer është therur disa herë me thikë në kishën Pierre-d’Aren në…

Koreja e Veriut mobilizon ushtrinë, rrit gjurmimin mes valës së COVID-19

Koreja e Veriut ka mobilizuar ushtrinë e saj për të shpërndarë medikamente…