Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, duke folur për situatën në veri të Kosovës, ka thënë që presin që Bashkimi Evropian të jetë më i zëshëm karshi tendencave destabilizuese të Serbisë ndaj gjithë rajonit.

“Tendenca të cilat janë të nxitura dhe i shërbejnë interesave të Rusisë”, ka thënë Osmani.

Tutje ajo tha se institucionet janë të përkushtuara të punojnë në koordinim të plotë me partnerët ndërkombëtarë.

“S’ka dhe nuk mund të ketë ekuivalencë të dy palëve, kur Serbia është ajo që po përdor retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën, por edhe veprime që cenojnë paqen dhe stabilitetin”.

“Presim që sinjale të qarta nga BE-ja të ipen në raport me Serbinë dhe ta ndalojnë atë”, ka shtuar ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Filloi seanca e Këshillit të Sigurisë, do të diskutohet për propozimin francez

Në kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski, filloi mbledhja e Këshillit të Sigurisë…

Gjobiten 199 vozitës në Shkup, 29 për ngasje të makinës në gjendje të dehur

Ministria për Punë të Brendshme gjatë ditës së djeshme (20.02.2021) ka regjistruar…

Konjufca: Në Hagë po gjykohen disa prej krerëve më të shquar të UÇK-së, institucionet do të prezantojnë prova në favor të mbrojtjes

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se në Hagë…

Në burgun e Shutkës është paraqitur koronavirusi

Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe ka informuar se te një i burgosur…

Zëdhënësi i talibanëve: Nuk e di pse afganët janë të frikësuar dhe duan të largohen

Zëdhënësi i talibanëve, Suhail Shaheen, ka thënë se afganët nuk duhet te…