Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se tashmë Bashkimi Evropian po e bën ridefinimin e procesit të aplikimit për anëtarësimin në këtë union, me veprimin për Ukrainën, pasi që në situata të këtilla ata e kanë vënë procesin gjeostrategjik si prioritet.

Osmani shtoi se ndonëse kriteret me bazë meritore janë të rëndësishme, në situata të tilla si kjo e Ukrainës janë vlerat thelbësore evropiane ato që duhet t’u japin drejtim gjërave.

“Ne e kemi dëshmuar këtë [vlerat evropiane] dhe Ukraina po e dëshmon këtë, andaj mendoj që ne për këtë arsye përkasim atje dhe shpresojmë që BE-ja do të na lë brenda”, ka thënë ajo për CNN.

E para e vendit po ashtu foli edhe për njohjen e ndërsjellë midis Kosovës dhe Serbisë dukje thënë se sa më shpejtë që Serbia t’i thërrasë mendjes, do të jetë aq më mirë për të dyja palët dhe për rajonin në përgjithësi.

Osman lëshoi kritika mbi Serbinë duke thënë që ky shtet nuk mund të ecën edhe rrugës së Moskës edhe asaj të BE-së përnjëherë duke iu referuar marrëdhënieve të dyfishta të Serbisë edhe me Rusinë por edhe me Perëndimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: Dy dekada më parë u lirova nga burgu i Nishit, edhe pas këtyre viteve e gjej veten duke luftuar për të njëjtat kauza

Në Bruksel është mbajtur takimi i katërt i Këshillit të Stabilizim Asociimit…

Rekord prej gjysmë milioni infektimesh ditore në SHBA

Autoritetet në alarm, nuk përjashtohet ashpërsimi i masave Shtetet e Bashkuara thyejnë…

Austin e komunitetin ndërkombëtar për Rusinë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, ka sugjeruar se secili vendim i…

Kurti i përgjigjet Serbisë për ofrimin e linjitit në këmbim të energjisë elektrike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ripërsëritur qëndrimin e tij kundër Ballkanit…

Masat restriktive kanë rritur interesin e qytetarëve për vaksinim

Masa qeveritare për paraqitjen e detyrueshme të një certifikate për aplikimin e…