Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar avokatin Bajram Kelmendi dhe dy djemtë e tij, Kastriotin dhe Kushtrimin.

Përmes një deklarate, Osmani ka thënë se në ditën kur NATO vendosi t’i japë fund regjimit gjenocidal të Sllobodan Millosheviqit me fillimin e sulmeve ajrore, avokati bashkë me djemtë e tij u rrëmbyen nga forcat serbe dhe u ekzekutuan në mënyrë barbare.

“Ekzekutimi i avokatit Kelmendi dhe djemve të tij ishte i planifikuar dhe shpërfaqje e egërsisë së regjimit kriminal serb në kohën kur liria jonë nisi të dukej në horizont”, thuhet në deklaratën e presidentes.

Ajo tutje ka deklaruar se avokatin Kelmendi “do ta kujtojmë për angazhimin e palodhshëm në fushën e drejtësisë dhe nuk do të ndalojmë asnjëherë që vrasësit e tij dhe të dy djemve të vihen para drejtësisë”.

“Qoftë i përjetshëm kujtimi për avokatin dhe bijtë e tij!”, ka përfunduar Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Funksionarë të lartë partiak vazhdojnë të emërohen në poste kyçe

Funksionarë të lartë të partive politike vazhdojnë të emërohen në poste kyçe…

“E kemi përgjuar ambasadorin”, SHBA shuplakë të fortë Dodikut

Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë…

Prokurorja e rastit: Kemi katër dëshmitarë që mbështesin aktakuzën ndaj Pjetër Shalës

Ka nisur të mbahet seanca e radhës e Gjykatës Speciale ndaj ish-komandantit…

Numri i rasteve aktive të infektuar me Kovid-19 arrin 470 persona, më shumë në Shkup

Kaluan dy ditë në vend pasi ora policore është hequr tërësisht, me…

Protestuesit e zemëruar përleshen me policinë në Britani

Qindra protestues të zemëruar u përlplasën këtë të shtunë me policinë britanike.…