Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit ka pritur sot në një takim një grup studentësh të mjekësisë.

Ata kanë prezantuar aktivitetet e tyre me studentët e rinj, trajnimet e organizuara për ta dhe përpjekjet që ikja e kuadrit mjekësor jashtë vendit të mos jetë opsion.

Osmani ka theksuar se investimi në arsim e shëndetësi duhet të jetë prioritet. Në këtë kontekst, ka përmendur se ikja e kuadrit mjekësor ka shkaktuar problem serioz për Kosovën.

“Duhet ta kthejmë trendin, në mënyrë që mjekët tanë ta shohin perspektivën këtu”, ka potencuar ajo.

Osmani tha se duhet të kthehet vëmendja nga kjo sferë, në mënyrë që kuadrot shëndetësore të mbeten në Kosovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Protestë në Shqipëri kundër luftës, gruaja nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

Svitlana Luzina është ukrainase që iu bashkua protestës paqësore që u zhvillua…

NATO : “Bota gjithnjë e me e pasigurt”

“Aneksimi i Gadishullit të Krimesë së Ukrainës nga Rusia në vitin 2014…

Komisioni për sëmundje infektive po mendon për kthim të orës policore në Shkup, Tetovë dhe Shtip

Komisioni për sëmundje infektive në Maqedoninë e Veriut është duke shqyrtuar mundësinë…

“Kushëriri i rahmetliut po masakron pyjet e bukura në Dibër, pushteti e mbron!”

Sot në Dibër është konfiskuar sasi rekorde e drunjve të prerë në…

Erdogan i kërkon edhe Maqedonisë së Veriut gylenistët

Maqedonia e Veriut dhe Turqia zotohen se do të bashkëpunojnë fortë në…