Presidenja Vjosa Osmani ka thënë se është e rrezikshme të kesh një fqinj si Serbia.

Sipas saj, NATO dhe ushtria e Kosovës do t’i parandalojnë skenarët e  presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Ajo në një intervistë për gazetën kroate Veçernji List ka folur edhe për raportet mes Kosovës dhe Kroacisë.

“Jam shumë krenare për marrëdhëniet e mia me Kroacinë. Si presidente, unë jam aktivisht i përfshirë në bashkëpunim me të gjitha institucionet në Kroaci për të bashkuar vendet dhe njerëzit tanë, për të hequr çdo pengesë në rrugën e bashkëpunimit tonë, për të bërë gjithçka për të mirën e popullit tonë”.

Osmani për median kroate ka folur edhe për bisedimet me Serbinë dhe provokimet e presidentit serb, Aleksandar Vuçiqit dhe se pse e kundërshton themelimin e Asociacionit.

Presidentja e Kosovës njëherësh hodhi poshtë çdo mendim për ndarjen e Kosovës, duke shtuar se do të hapte kutinë e Pandorës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Seanca të tre komisioneve kuvendore

Në Kuvend e RMV sot seanca do të mbajnë Komisioni për çështje…

Reagimet, shkarkimet e procedura disiplinore – gjithçka që dihet deri tani pas publikimit të audio-incizimeve

Ditë më parë në media kanë filluar të publikohen audio-incizime që kanë…

Liderët botërorë mblidhen për krizën libiane

Liderë dhe zyrtarë të lartë qeveritarë, përfshirë kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidentin…

Shefi i diplomacisë austriake, sot në Shkup

Ministri federal për Evropën, Integrimin dhe Punë të Jashtme të  Republikës së…

Von der Leyen: Negociatat këtë vit/ Rama: Nuk përgatitemi për dasmë, kemi vetëm deklaratat e dashurisë

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen vizitat në 6 vendet e…