Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur që kur një valë protestash përfshiu të gjithë Kolumbinë në fund të prillit.

Vendi tanimë po përballet me mungesa të theksuara të ushqimit në disa zona si dhe të karburantit. Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në kryeqytetin Bogotá, ndërsa demonstrata u mbajtën edhe në qytete të tjera të mëdha dhe më të vogla.

Qeveria ka zhvilluar bisedime me udhëheqësit e protestës por pa rezultat. Gjithnjë e më shumë grupe po bashkohen në demonstrata, dhe një zgjidhje e shpejtë duket e pamundur.

Shefja e të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara, Michelle Bachelet, i ka bërë thirrje qeverisë kolumbiane të fillojë një hetim të pavarur për vdekjet e protestuesve në qytetin e Cali.

Reforma e propozuar do të ulte pragun në të cilin tatohen pagat, duke prekur këdo me të ardhura mujore prej 684 Dollarë. Qeveria argumentoi se reforma ishte thelbësore për të zbutur krizën ekonomike të Kolumbisë

Tubimet e para, të organizuara nga sindikatat më të mëdha të vendit, iu bashkuan edhe njerëz të klasës së mesme që kishin frikë se ndryshimet mund t’i shihnin ato në varfëri.  Pandemia ka bërë që jeta e shumë kolumbianëve të jetë më e pasigurt, me 3.6 milion njerëz që jetojnë në varfëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…