Zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara thotë se ka konfirmuar se të paktën 1,081 civilë janë vrarë në Ukrainë qëkur Rusia filloi ofensivën e saj.

Në përditësimin e fundit mbi viktimat, OHCHR tha gjithashtu se 1,707 njerëz ishin plagosur nga sulmet ruse, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ai shtoi se monitoruesit e të drejtave të njeriut në OKB po punojnë për të verifikuar raportet për vdekje të tjera në vendet e përleshjeve intensive në rajonet e Sumy, Kharkiv dhe Donetsk, ku ndodhet qyteti i Mariupol.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Borrell në Shkup: Pushtimi i Ukrainës, “sulm barbar i Putinit”

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian,…

Vritet gazetarja e REL-it në Kiev

Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, është vrarë…

Aksioni “Pika”, 47 zyrtarë policorë të arrestuar

47 zyrtarë policorë janë arrestuar gjatë operacionit “Pika” në Gjakovë e Prizren.…

Vazhdon me rrena publike Shaqir Fetai

Sot, në hapësirat e UT-së janë promovuar dy vepra të Gjeneral Kudusi…

Gjermania përballet me mungesën e punëtorëve të kualifikuar

Sipërmarrjet gjermane së shpejti mund të kenë mungesë të miliona punëtorëve të…