Numri i refugjatëve që ikin nga lufta në Ukrainë dita-ditës po shkon duke u rritur.

Sipas OKB-së, numri i atyre që kanë lënë Ukrainën deri sot, ka arritur në dy milionë, shkruan BBC.

Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, e quajti më parë eksodin masiv nga vendi kriza e refugjatëve me rritjen më të shpejtë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Borell paralajmëron se takimi Kurti-Vuçiq mund të mbahet para verës

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borell,…

Më 12 maj do të dihet nëse Finlanda aplikon për anëtarësim në NATO

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e…

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

Borrell kërkon vazhdim të shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje…

Franca largon kufizimet e udhëtimit të brendshëm nga 3 maji

Kryeministri i Francës, Jean Castex, ka thënë se i kanë larguar kufizimet…