Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e 100-të të luftës Rusi-Ukrainë bëri sërish thirrje për ti dhënë luftës, shkruan CNN.

“Përsëris thirrjen time për ndalimin e menjëhershëm të dhunës, për akses të papenguar humanitar për të gjithë ata në nevojë, për evakuim të sigurt të civilëve të bllokuar në zonat e luftimit dhe për mbrojtjen e civilëve dhe respektim të të drejtave të njeriut në përputhje me normat ndërkombëtare,” tha Guterres tha në një deklaratë të premten.

Ai tha se mijëra njerëz janë vrarë dhe ka zhvendosur miliona të tjerë dhe se lufta po ndez një krizë globale tredimensionale – ushqim, energji dhe po godet më së shumti njerëzit, vendet dhe ekonomitë vulnerabël”.

Guterres tha se OKB-ja është “e përkushtuar ndaj përpjekjeve humanitare”, por në fund të fundit, negociatat dhe dialogu do të jenë të nevojshme për të zgjidhur konfliktin.

“Sa më shpejt që palët të angazhohen në përpjekjet diplomatike të mirëbesimit për t’i dhënë fund kësaj lufte, aq më mirë për hir të Ukrainës, Rusisë dhe botës,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rrezikohet siguria e aviacionit në Kosovë/ Sulmohen me rreze laseri aeroplanët mbi hapësirën e Aeroportit të Prishtinës

Aeroplanët e linjave të ndryshme janë sulmuar me rreze laseri në Lipjan duke…

Sot 81 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se sot janë kryer 5.315 teste, ndërsa janë…

BE-ja premton 205 milionë euro ndihmë shtesë për Ukrainën

Bashkimi Evropian (BE) ka premtuar ndihmë shtesë prej 205 milionë eurosh për…

Gjermania i dërgon Ukrainës armën e saj më të fuqishme

Stërvitja e ushtarëve ukrainas sa i përket përdorimit të topave gjermanë, do…

Sela: Gjuha Shqipe ende nuk gëzon trajtimin e merituar

Ndërsa ne sot gëzojmë shkronjat me të cilat identifikojmë gjuhën tonë, festojmë…