Spitali më i madh i Gazës është bërë një zonë vdekjeje, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke njoftuar planet për të evakuuar personelin dhe civilet në objekt.

Vlerësimi pasoi një vizitë të OBSH-së dhe zyrtarëve të tjerë të OKB-së në spital, i cili u sulmua nga trupat izraelite në fillim të kësaj jave.

Diku tjetër, një zyrtar shëndetësor i Hamasit tha se më shumë se 80 njerëz u vranë të shtunën në dy sulme në një kamp refugjatësh në veri të Gazës, duke përfshirë një shkollë të OKB-së, strehimore për njerëzit e zhvendosur.

Pamjet e mediave sociale, të verifikuara nga AFP, treguan trupa të mbuluar me gjak dhe pluhur në dyshemenë e një ndërtese, ku dyshekët ishin bllokuar nën tavolinat e shkollës në Jabalia, kampi më i madh i refugjatëve në territorin palestinez.

Philippe Lazzarini, kreu i agjencisë palestineze të OKB-së për refugjatët UNRWA, i përshkroi këto si imazhe të tmerrshme, ndërsa Egjipti e quajti bombardimin një krim lufte dhe një fyerje të qëllimshme për Kombet e Bashkuara (OKB).

Në një sulm të veçantë të shtunën në një ndërtesë tjetër në kampin Jabalia, 32 persona nga e njëjta familje u vranë, duke përfshirë 19 fëmijë, thanë autoritetet shëndetësore të Hamasit.

Pa përmendur sulmet, ushtria izraelite tha se një “incident në rajonin e Jabalia” ishte duke ndodhur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nga sot ndalohet përdorimi i qeseve plastike në Maqedoninë e Veriut

Nga dita e sotme është ndaluar me ligj përdorimi i qeseve plastike…

Zyrtari i CIA-s evakuohet nga Serbia, dyshohet për sulm me “energji të drejtuar”

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) kohët e fundit evakuoi një zyrtar të…

Shkëndija Kampione në ligën e Maqedonisë së Veriut

Klubi futbollistik Shkëndija nga Tetova pas fitores ndaj Borecit me rezultat 3-1…

Klinaku: Aktakuzat e Gucatit dhe Haradinajt nuk janë konfirmuar

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK’së, Faton Klinaku, përmes një shkrimi…

Kurti flet pas takimit me Vuçiqin në Bruksel, jep detajet

Kryeministri i vendit, Albin Kurti është deklaruar për media pas takimit në…