Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për ndihmë prej 147.5 milionë dollarë amerikanë për të ofruar shërbime shëndetësore për civilët në Ukrainë, ku lufta me Rusinë po vazhdon, dhe për refugjatët ukrainas që u strehuan në vendet fqinje

Duke folur në konferencën për shtyp në Zyrën e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Gjenevë, Përfaqësuesi i OBSH-së në Ukrainë, doktor Jarno Habicht vlerësoi gjendjen më të fundit të shërbimeve shëndetësore në Ukrainë.

Habicht deklaroi se që nga 2 qershori, sulmet e trupave ruse në qendrat shëndetësore në Ukrainë u rritën në 269 dhe 76 njerëz vdiqën e 59 persona të tjerë u plagosën në këto sulme.

Duke thënë se disa ndërtesa shëndetësore u shkatërruan si pasojë e sulmeve, Habicht tha se shumë spitale dhe klinika në zonat e konfliktit nuk mund të ofrojnë shërbime shëndetësore për ata që kanë nevojë.

Ai nënvizoi se lufta shkaktoi dëme të rënda psikologjike për popullin ukrainas dhe u shpreh se OBSH ka rritur numrin e personelit në vend dhe ka ofruar 543 tonë pajisje mjekësore në rajonet e prekura nga konfliktet për të shëruar plagët e ukrainasve.

Duke theksuar nevojën për të rivendosur shërbimet shëndetësore të dëmtuara nga lufta në Ukrainë, Habicht njoftoi se OBSH ka rritur thirrjen e saj aktuale të donacioneve dhe ka nisur një fushatë dhurimi prej 147.5 milionë dollarësh për ukrainasit.

Habicht vuri në dukje se 80 milionë dollarë nga kjo shifër do të përdoren për ndihmë mjekësore për civilët brenda vendit dhe 67.5 milionë dollarë për ndihmë mjekësore për refugjatët ukrainas që u strehuan në vendet fqinje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tërmeti i fortë shkaktoi çarjen e tokës, njerëzit dalin në rrugë të frikësuar

Një tërmet me madhësi 6 ballë ka goditur shtetin e thyer të…

Sulmi ndaj kryetarit të KRRE-së, për shkak të marrjes së licencës

Pas sulmit fizik ndaj kryetarit të KRE-së, Arianit Xhaferi është thirrur për…

Pacientët e sëmurë me astmë, duhet të izolohen deri në 12 javë, sepse janë më të rrezikuar nga koronavirusi

Media britanike “Daily Mail”, raporton se personat e sëmurë me astmë në…

Kryetari i Kumanovës publikon himnin e qytetit, reagon këshilltari i ASH: Ky himn nuk më përfaqëson mua

Reagim nga Osama Muadini – Këshilltar i Aleancës për Shqiptarët në Kumanovë…

Nëse askush nuk siguron shumicën është e mundshme takim të liderëve

Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e…