Meksika është një vend më i sigurt se Shtetet e Bashkuara, ka argumentuar presidenti meksikan, Andrés Manuel López Obrador, disa javë pasi rrëmbimi i katër amerikanëve të profilit të lartë, tërhoqi vëmendjen globale ndaj krizës së sigurisë së vendit.

”Meksika është më e sigurt se Shtetet e Bashkuara. Nuk ka asnjë problem me udhëtimin e sigurt nëpër Meksikë. Kjo është diçka që qytetarët amerikanë e dinë gjithashtu, ashtu si meksikanët tanë që jetojnë në SHBA”.

Amerikanët e rrëmbyer po udhëtonin në qytetin kufitar meksikan të Matamoros në fillim të marsit, kur u sulmuan nga persona të armatosur që besohet se ishin të lidhur me kartelin kriminal meksikan të Gulfit.

Dy nga amerikanët dhe një kalimtar meksikan vdiqën në incident.
Të premten, Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas këshilloi që banorët të shmangin udhëtimin në Meksikë gjatë pushimeve të pranverës, duke përmendur rrezikun e dhunës së kartelit.

I pyetur nga një gazetar lokal për sigurinë në Meksikë, López Obrador përmendi popullaritetin e vendit të tij me turistët dhe emigrantët amerikanë, të cilët kanë zbritur në zonat e njohura bregdetare si dhe në Mexico City në vitet e fundit për të përfituar nga moti më i ngrohtë dhe kostoja më e lirë e jetesës.

Udhëtarët amerikanë gjenerojnë miliarda të ardhura për Meksikën çdo vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arrestohet në Beograd, Milan Radoiçiq

Tetë ditë pas sulmit terroristë në fshatin Banjskë të Zveçanit, autoritetet shtetërore…

Vrasja në Batllavë: Prokuroria ndalon për 48 orë të dyshuarin

Personi i dyshuar për vrasjen në Batllavë është ndaluar në mbajtje për…

BE ofron 500 mln Euro për fermerët e vendeve anëtare të bllokut

Ekzekutivi i Unionit do të ofrojë ndihmë edhe për fermerët e Ukrainës…

Ligji për Prokurorinë, dështon marrëveshja mes partive

Grupet e punës mes pushtetit dhe opozitës edhe sot nuk arritën t’i…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…