Zyrtarët rusë kanë raportuar sulme vdekjeprurëse në të paktën katër lokacione në rajonin e Belgorodit dhe njësitë ruse të lidhura me Ukrainën po shtojnë inkursionet e tyre, duke sjellë luftën në territorin rus.

Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet në rajonet kufitare ruse që nga e premtja, sipas guvernatorit rajonal të Belgorodit, Vyacheslav Gladkov.

Dy burra dhe një grua u vranë në një breshëri prej 18 raketash të hedhura në fshatin Sobolevka, tha Gladkov. Në këtë grevë u dëmtuan edhe një gazsjellës dhe një linjë elektrike, raporton cnn.

Sobolevka, e cila ndodhet në rrethin e qytetit Valuisky, është vendi më lindor që është goditur gjatë dy javëve të fundit.

Një linjë hekurudhore kalon nëpër fshat dhe hyn në Ukrainë në territorin e pushtuar nga Rusia në jug të sulmit, duke sugjeruar se mund të ketë synuar linjat e furnizimit të Rusisë.

Në veriperëndim përgjatë kufirit të Rusisë me Ukrainën, dy gra u vranë në fshatin Maslova Pristan kur makina e tyre u godit nga zjarri, tha Gladkov. Dy gra të tjera u vranë në bombardime të ndara në fshatrat aty pranë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia është përgjegjëse për shpërthimin në Belgorod, thotë Ukraina

Sot në mëngjes u raportua se helikopterët ukrainas kishin shkatërruar një depo…

Kurti së paku edhe një javë në Amerikë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në…

Kaklamanis: Jemi të obliguar ta respektojmë Marrëveshjen e Prespës

Demokracia e Re është parti e përgjegjshme dhe duhet, për fat të…

Trump: Kam parë dëshmi që coronavirusi është bërë në laborator në Wuhan

Presidenti amerikan Donald Trump, pretendon se ka parë dëshmi që coronavirusi është…

Rusia e paralajmëron Armeninë për pasoja të rënda, po iu nënshtrua juridiksionit të Gjykatës së Hagës

Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për “pasoja të rënda” nëse i nënshtrohet…