Numri i personave të vrarë në sulmin ajror në bazën ushtarake në Lviv është rritur në 35, tha guvernatori rajonal Maksym Kozytskyy.

Ndërkaq tha se 134 të tjerë u plagosën.

Qendra ushtarake e Yavorivit u godit nga 30 raketa ruse, thonë zyrtarët ukrainas, herët në mëngjes.

Ky është sulmi ajror më perëndimor i konfliktit deri më tani, afër kufirit të Ukrainës me Poloninë, një anëtare e NATO-s.

Baza u përdor gjithashtu nga aleatët e NATO-s për trajnimin e ushtrisë ukrainase.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ziberi: Hasanbegu dhe Saraji vatra të mundshme të koronavirusit në Shkup

Në Studimin e Hapur në TV 24, Dr. Arben Ziberi, drejtor i…

“Rastet e montuara”, raportet ndërkombëtare bazë për propozimin

Ligji për rivlerësimin e fakteve dhe provave të përdorura në procedurë gjyqësore…

Mickovski: Gashi dhe Sela pjesë e shumicës së re

Kryetari i VMRO-së Hristijan Mickovski bën thirrje për një front të gjerë…

Gërxhaliu: Gërmimet në Serbi po përcillen me shumë sfida (VIDEO)

Drejtori i Instituti të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, ka folur për gërmimet…

Presidenti ukrainas: Po kërcënohemi me një luftë të madhe, 16 shkurtin do ta kemi ‘datën e unitetit’

Në një deklaratë të bërë para pak çastesh, presidenti i Ukrainës, Volodymyr…