Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar se deri në 23 milionë njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë “janë të ekspozuar” nga tërmetet e fundit.

Kjo përfshin rreth një milion fëmijë, i tha më herët komitetit ekzekutiv të agjencisë shëndetësore të OKB-së, oficeri i lartë i urgjencave të OBSH-së, Adelheid Marschang, raporton BBC.

Problemet po shfaqen tashmë në Siri, e cila ndjeu efektet e të dy tërmeteve, me fluksin e ndihmës kritike të OKB-së nga Turqia duke u bllokuar për shkak të dëmtimeve në rrugë.

“Kjo është një krizë në krye të krizave të shumta në rajonin e prekur,” tha Marschang për Sirinë, duke shtuar se nevojat e vendit janë të larta pas “gati 12 vjet krize të zgjatur, komplekse, ndërsa financimi humanitar vazhdon të bjerë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt, kërkohet që gjykata t’i urdhërojë mbrojtësit për zbulimin e çdo prove të mëtejshme

(ZPS) ka kërkuar nga trupi gjykues, i kryesuar nga Charles L Smith…

Kurti tregon pritshmëritë e takimit të 18 marsit në Ohër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sot se pritshmëritë për takimin me…

Rrëfimi i Shaqir Fetait si para priftit pas mëkatit

Pjesëmarrja e Shaqir Fetait në Konferencën ndërkombëtare islame me Temë:”Uniteti islam”, organizuar…

SHBA/ 7 të vdekur gjatë të shtënave me armë në një festë ditëlindjeje

Të shtënat me armë në një festë ditëlindjeje në shtetin amerikan të…