Në fushën diplomatike, sot nuk është arritur asnjë marrëveshje që presidentët ukrainas dhe rus të diskutojnë luftën në Ukrainë.

Pavarësisht përpjekjeve të Turqisë për të organizuar bisedime, kjo nuk ndodhi, thotë ndihmësi i presidentit ukrainas, Mykhailo Podolyak, shkruan BBC.

Podolyak tërhoqi vëmendjen ndaj armiqësive në rritje në Ukrainën lindore dhe përpjekjeve ruse për të “shkatërruar plotësisht” qytetin port jugor të Mariupol.

Më herët, ai tha se shpërthimet e dëgjuara në tre provinca ruse në kufi me Ukrainën ishin “karma” dhe shpagim për pushtimin e vendit nga Rusia.

Ai nuk e pranoi se Ukraina ishte përgjegjëse për incidentet, në komentet në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Herët a vonë borxhet do të duhet të shlyhen” kur një vend vendos të sulmojë një vend tjetër, shkroi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Për 24 orë në vend 318 persona të rinj në izolim dhe vetëizolim

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e vendit tonë 101 personave…

Pamjet e filmuara me dron tregojnë tmerrin në Mariupol, vend ky që vazhdimisht granatohet nga rusët

Pamjet e filmuara nga ajri me dron në qytetin ukrainas Mariupol, tregojnë…

Emërimi i Escobar për Ballkanin, Çollaku: SHBA e përkushtuar, Qeveria e Kosovës pa gatishmëri për arritje të marrëveshjes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, emëruan Gabriel Escobar, në vend të Matthew…

Osmani për mediat irlandeze: Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin ndaj shqiptarëve

Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e…

Banorët e Deçanit insistojnë se janë helmuar nga uji

Banorë të shumtë të fshatrave të Deçanit po vazhdojnë të kërkojnë trajtim…