Komandantët rusë vrasin gjakftohtësisht ushtarët e tyre të plagosur në vend që t’u japin ndihmën e parë. Kështu kanë deklaruar ushtarët e kapur rusë nga ukrainasit, siç ka raportuar Daily Mail.

Gazeta britanike ka postuar një video ku ushtarët rusë akuzojnë një nënkolonel se ka qëlluar për vdekje disa ushtarë teksa ishin shtrirë të plagosur.

Rusët gjithashtu pretendojnë se komandanti pyeti një ushtar rus nëse mund të ecte dhe kur ai tha jo, ai nuk hezitoi ta vriste.” Ushtarët e plagosur rusë vriten nga komandantët tanë.”, tha njeri prej ushtarëve.

Një tjetër tregoi se kjo nuk ka ndodhur vetëm një herë, por kolonelët kanë zgjedhur një mënyrë “spastrimi”.

“Nënkoloneli rus qëlloi katër ose pesë ushtarë në këtë mënyrë. Ata mund t’i kishin shpëtuar nëse do t’i jepej ndihma e nevojshme mjekësore. Ai e qëlloi dhe e vrau”, tha një tjetër.

Mendohet se kjo është një mënyrë për të “hequr qafe” të gjithë ushtarët rusë të cilët nuk kanë mundësi të luftojnë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të shtunën skadon gjendja e jashtëzakonshme, deri më tani nuk ka paralajmërime për vazhdimin e saj

Deri më tani nuk ka paralajmërim nëse dhe kur do të mbahet…

Vritet një zyrtar rus në Kherson, autoritetet ukrainase: Jeta e një tradhtari është e shkurtër

Dmitry Savluchenko, një politikan pro-rus i emëruar nga forcat ruse si kreu…

Von Der Leyen i shkruan Osmanit: Do të angazhohemi për një vendim pozitiv rreth liberalizimit të vizave për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë një letër nga Presidentja e…

Përfundon identifikimi i viktimave nga aksidenti tragjik në Bullgari

Zëvendës prokurori kryesor dhe drejtori i Shërbimit nacional hetues në Bullgari, Borisllav…

Infektoi 11 persona me koronavirus, shoferi i autobuzit tregon si ndodhi

Shoferi i autobusit, B.M. nga fshati Topanicë e Kamenicës, i cili rezultoi…