Organizata “Vojvodina e Re” (Mlada Vojvodina) në shëtitoren buzë  Danubit në Novi Sad, ka shkruar grafite me mbishkrimet “Vojvodina Republikë”, “Kosova nuk është Krime”.

Kjo organizatë ka postuar në faqen e saj në rrjetin social “Instagram” fotografi nga shëtitorja buze lumit në Novi Sad, ku kishte mbukuar me ngjyrë të bardh mbishkrimet nacinaliste serbe “Kosmet, Sevastopol, Krime, Rusia”, duke shkruar mbi to mesazhet: “As Kosova nuk është Krime, as Vojvodina nuk është Sevastopol”, “Kjo nuk është Rusia”, përcjell Telegrafi.

Derisa në Serbi vazhdojnë të mbahen prostesta ku kërkohet dorëheqja e presidentit Aleksandar Vuçiq, në Vojvodinë nuk pushojnë përpjekjet dhe lëvizjet për avansimin e statusit të kësaj krahine në Republikë.

https://www.instagram.com/mladavojvodina/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_locale_control

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…