Tridhjetë anëtarë të Gardës Mbretërore Norvegjeze do të shkarkohen nga shërbimi për shkak të përdorimit të drogës gjatë pushimit, njoftuan Forcat e Armatosura Norvegjeze.

Ushtria mori informacione se disa rekrutë përdorën drogë në një festë këtë verë. Pesë prej tyre e pranuan menjëherë se e kishin bërë dhe më vonë 25 të tjerë e pranuan.

Të 30 të rekrutuarit ishin anëtarë të njësisë së Gardës Mbretërore të Madhërisë së Tij, raportoi transmetuesi publik norvegjez NRK dhe gazeta VG.

Zëdhënësi i ushtrisë norvegjeze Brage Steinson Vik-Hansen i tha NRK se rekrutët do të shkarkoheshin nga ushtria, shkuan washingtonpost.

“I gjithë personeli në forcat e armatosura ka detyrime, nëse zbulojnë ose vërejnë se punonjësit apo rekrutët merren me drogë, të informojnë (eprorët) për këtë”, tha Steinson Wiik-Hansen për NRK.

Garda Mbretërore mbron familjen mbretërore norvegjeze. Anëtarët e saj ndërrojnë çdo ditë rojën përpara pallatit mbretëror në Oslo.

Njësia kryen detyra edhe në disa raste të veçanta, siç është dhënia e Çmimit Nobel për Paqen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bota reagon ndaj mohimit të krimeve nga ana e Serbisë, këta të fundit hedhin fajin tek dialogu

Retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë lidhur me ngjarjet e vitit 1999,…

Ambasadorja amerikane: Duam ta ndalim luftën dhe ta bëjmë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën

Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara…

Sonte finalja e madhe e Ligës së Kampionëve

E diela e 23 gushtit është një ditë e madhe për sportin,…

Komandant Sokoli: E vërteta e Grupit Kumanova, ja kush e organizoi, tre ditët e fundit ka pasur dron

Për ngjarjen e 9 dhe 10 majit të vitit 2015 akuzohen 37…

Ukraina pret mendimin e KE-së për statusin e kandidatit

Komisioni Evropian pritet që më 17 qershor të japë mendimin për t’i…