Njerëzve në zonat bregdetare të Kretës iu tha që të lëviznin në një zonë të sigurt kur një tërmet me magnitudë 5.5 goditi mëngjesin e sotëm.

Sipas mediave të huaja, alarmi u ngrit për dy rajone kur tërmeti goditi 65 kilometra në verilindje të Sitia-s rreth orës 1:25 të mëngjesit, sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Ai goditi në një thellësi prej 80 kilometrash dhe thuhet se është ndjerë deri në Afrikën e Veriut.

Frika nga cunami u ndez nga EMSC, e cila u tha vendasve që të “largoheshin nga bregu dhe të arrinin në një vend më të lartë”.

Ky paralajmërim më pas është tërhequr.

Sistemet telefonike në Kretë ishin të mbingarkuar nga kërkesa pas tërmetit, sugjerojnë raportet lokale.

Por për fat të mirë nuk është raportuar menjëherë për të lënduar apo dëme në ndërtesa në asnjë nga zonat e prekura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Këshilltari i presidentit ukrainas thotë se mobilizimi rus në Ukrainë, “hap i parashikueshëm”

Zyrtarët ukrainas thonë se mobilizimi rus në Ukrainë ishte një hap i…

Cila është rëndësia e qytetit ukrainas të Mariupolit?

Mariupol është në juglindje të Ukrainës, në bregun verior të Detit Azov.…

“Kanabisi”, Qeveria hesht, Big Majk lavdërohet për biznesin në vendin tonë

Përderisa Qeveria hesht dhe nuk jep detaje nëse, një nga prodhuesit amerikan…

SHBA-ja regjistroi afër 250 mijë raste të reja me coronavirus

Shtetet e Bashkuara të Amerikës regjistruan 249,709 raste të reja me coronavirus,…

Kreu i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve: Kimikatet e përdorura gjatë protestave në SHBA ndihmojnë në transmetimin e virusit

Kreu i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), në SHBA,…