Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko ka deklaruar të hënën se kishte urdhëruar trupat të vendoseshin me forcat ruse pranë Ukrainës, në përgjigje të asaj që ai tha se ishte një kërcënim i qartë për Bjellorusinë nga Kievi dhe mbështetësit e saj në Perëndim.

Vërejtjet nga Lukashenko, i cili mban pushtetin në Bjellorusi që nga viti 1994, tregojnë një përshkallëzim të mëtejshëm të mundshëm të luftës në Ukrainë, ndoshta me një forcë të përbashkët ruso-bjellorusie në veri të Ukrainës, raporton Reuters.

“Sulmet në territorin e Bjellorusisë nuk po diskutohen vetëm sot në Ukrainë, por po planifikohen gjithashtu”, tha Lukashenko në një takim për sigurinë, pa dhënë prova për pohimin.

“Pronarët e tyre po i shtyjnë të fillojnë një luftë kundër Bjellorusisë për të na tërhequr atje. Ne jemi përgatitur për këtë për dekada. Nëse është e nevojshme, do të përgjigjemi,” tha presidenti bjellorus duke shtuar se ai kishte folur me presidentin rus Vladimir Putin për situatën gjatë një takimi në Shën Petersburg.

Lukashenko tha gjithashtu se një paralajmërim i është dorëzuar Bjellorusisë përmes kanaleve jozyrtare se Ukraina planifikoi “Ura e Krimesë 2”, megjithëse sërish ai nuk dha detaje.

“Përgjigja ime ishte e thjeshtë: “Thuajuni presidentit të Ukrainës dhe të çmendurve të tjerë: nëse prekin një metër të territorit tonë, Ura e Krimesë do t’u duket si bukë e djathë.”

Kujtojmë se Ushtria e Bjellorusisë numëron rreth 60,000 burra. Në fillim të këtij viti, Bjellorusia dislokoi 6 grupe batalioni-taktike, me një total prej disa mijëra personash, në zonat kufitare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Haxhiu: Këta që sot shtiren kinse janë kundër fusnotës, kur ajo u instalua s’e thanë asnjë fjalë të vetme

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, po thotë se qytetarët e Republikës së…

Paraburgimi, lëshohet urdhër që Muhamed Zekiri të sillet me polici në gjykatë!

Gjykata Penale Shkup njofton se pas marrjes së kërkesës nga prokurori kompetent,…

Gjithsej 710 pjesëtarë të aeroplanmbajtëses “Theodore Roosevelt” të infektuar me Covid-19

Nëntë marinarë nga bartësi amerikanë i aeroplanëve “Theodore Roosevelt” janë në spital…

VV: Thaçi mos të kërkojë emra të rinj për kryeministër, jemi të fokusuar në pandeminë

Presidenti Hashim Thaçi dje tha se nga e hëna do të nisë…

Gjashtë të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani në Alaska

Gjashtë persona kanë vdekur pasi një aeroplan u rrëzua në juglindje të…