Një kameraman i transmetuesit publik gjerman Deutsche Wellr (DW) u plagos të shtunën pasi një sulmi rus në Ukrainë, tha DW në një deklaratë.

Sipas raportimeve, si rrjedhojë e këtyre sulmeve mbeti i vrarë një ushtar ukrainas dhe disa të tjerë u lënduan.

Kameramani i transmetuesit gjerman ishte plagosur nga një predhë pas sulmit me municione thërrmuese ruse në Ukrainë.

Transmetuesi e identifikoi kameramanin si Yevhen Shylko dhe tha se ai u plagos 23 kilometra larg vijës së frontit në qytetin Druzhkivka, që ndodhet në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk.

Ai është dërguar në spital dhe aktualisht është në gjendje stabile.

Ekuipazhi i DW-s ra nën sulmet ruse të shtunën pasdite ndërsa filmonte stërvitjen ushtarake ukrainase në terren, sipas deklaratës.

DW tha se sulmi vrau një ushtar ukrainas dhe plagosi rëndë disa të tjerë.

“Ne po filmonim ushtrinë ukrainase gjatë stërvitjes së tyre dhe papritmas dëgjuam disa shpërthime. U shtrimë në tokë, u dëgjuan disa shpërthime të tjera dhe pamë se kishte të plagosur. Më vonë, ushtria ukrainase konfirmoi se ishim sulmuar nga municione thërrmuese”, tha korrespondenti i DW, Mathias Bölinger.

Një kameraman i transmetuesit publik gjerman Deutsche Wellr (DW) u plagos të shtunën pasi një sulmi rus në Ukrainë, tha DW në një deklaratë.

Sipas raportimeve, si rrjedhojë e këtyre sulmeve mbeti i vrarë një ushtar ukrainas dhe disa të tjerë u lënduan.

Kameramani i transmetuesit gjerman ishte plagosur nga një predhë pas sulmit me municione thërrmuese ruse në Ukrainë.

Transmetuesi e identifikoi kameramanin si Yevhen Shylko dhe tha se ai u plagos 23 kilometra larg vijës së frontit në qytetin Druzhkivka, që ndodhet në rajonin lindor të Ukrainës Donetsk.

Ai është dërguar në spital dhe aktualisht është në gjendje stabile.

Ekuipazhi i DW-s ra nën sulmet ruse të shtunën pasdite ndërsa filmonte stërvitjen ushtarake ukrainase në terren, sipas deklaratës.

DW tha se sulmi vrau një ushtar ukrainas dhe plagosi rëndë disa të tjerë.

“Ne po filmonim ushtrinë ukrainase gjatë stërvitjes së tyre dhe papritmas dëgjuam disa shpërthime. U shtrimë në tokë, u dëgjuan disa shpërthime të tjera dhe pamë se kishte të plagosur. Më vonë, ushtria ukrainase konfirmoi se ishim sulmuar nga municione thërrmuese”, tha korrespondenti i DW, Mathias Bölinger.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Idrizi: Absurde për drejtësinë ndërkombëtare të dënohet vetëm një kriminel për gjenocidin në Vushtrri

Kryetari i komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, po e vlerëson absurde dhe…

Kërkohen hetime ndaj ish-ministrit shqiptar në Maqedoni, Antikorrupsioni thirrje Policisë financiare

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dje në seancë i propozoi…

Zhduket një e mitur në Fushë Kosovë

Një e mitur është zhdukur që nga dita e premte në “Lagjen…

Obrador: Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

Meksika është një vend më i sigurt se Shtetet e Bashkuara, ka…

Elementë të pushtetit ia kanë mësyrë destabilizimit të BFI-së dhe komunitetit mysliman në RMV

Në intervistën e Sulejman Rexhepit, dhënë TV Lajm, për sa i përket…