Kamp i ri në Kara Tepe për 13 mijë të pastrehët

Qeveria greke ka nisur zhvendosjen e rreth 13 mijë emigrantëve në ishullin Lesbos. Ata mbetën të pastrehë pas zjarrit që shkatërroi kampin e mbipopulluar në qytezën e Morias.

Emigrantët do të zhvendosen në kampin e ri në periferi të qytetit Mitilini, në zonën e Kara Tepesë, rreth 3 kilometra nga kampi i vjetër. Zhvendosja nisi prej orëve të para të mëngjesit.

Emigrantët po i nënshtrohen testeve të Covid-19, teksa deri më tani rezultojnë 56 të infektuar. Qeveria gjermane ka pranuar të marrë afro 1600 emigrantë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BE dhe SHBA dënojnë sulmin në stacionin hekurudhor

Liderët e BE dhe SHBA reaguan për  sulmin në stacionin hekurudhor të…

Profesori amerikan, Williams: Specialja, mundësi për të sjellë drejtësi për të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Nuk janë të rralla rastet kur dëgjohen ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të…

Szunyog: S’ka asnjë marrëveshje në dialog që pengon vendosjen njësisë speciale në veri të Kosovës

Për shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, Kosova…

3 raste të reja me koronavirus, numri shkon në 70

Ministri i Shëndetësisë në konferencën e sotme për shtyp njoftoi  gjatë ditës…

Vitia: Krantinimi i dy komunave në veri u bë me dijeninë tonë – të lihen anash dallimet politike për shkak të gjendjes së Coronavirusit

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, në një konferencë të përbashkët me drejtorin…