Prokuroria Themelore Publike në Tetovë ka dorëzuar aktakuzë në Gjykatën kompetente kundër tre personave fizik dhe një personi juridik lidhur me zjarrin në Spitalin Modular në Tetovë.

Dy të pandehurit e parë akuzohen se kanë kryer vepër penale – Krime të rënda kundër sigurisë së përgjithshme sipas nenit 292 paragrafi 4 c.v. me nenin 288 paragrafi 4 c.v. me paragrafin 2 të Kodit Penal i akuzuari i tretë ka kryer veprën penale – Mos respektimi i rregullave shëndetësore gjatë epidemisë sipas nenit 206 paragrafi 1 të Kodit penal, ndërsa personi juridik i akuzuar ka kryer vepër penale – Shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm sipas nenit. 288 paragrafi 5 c.v. me paragrafin 4 c.v. me paragrafin 2 dhe veprën penale – Mosveprimi sipas rregullave shëndetësore gjatë epidemisë sipas nenit 206 paragrafi 2 c.v. me paragrafin 1 të Kodit Penal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Biden: Do të sigurohemi që Ukraina të ketë armë të mbrohet nga forcat pushtuese ruse, do t’ju ofrojmë edhe para e ushqim

Presidenti amerikan në një postim të bërë në llogarinë e tij në…

Ilire Dauti pyet VMRO-në, LSDM-në dhe BDI-në: A jeni për heqjen e termit 20% nga Kushtetuta

Koordinatorja e grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ilire Dauti, pyet…

Zaev për Grubin: Ndonjëherë flasim marrëzira

Kryeministri Zoran Zaev e cilësoi si marrëzi deklaratën e deputetit të BDI-së…

Janeva do të japë dëshmi para Ruskovskës

Ish kryeprokurorja speciale Katica Janeva ditën e martë pritet që të jep…

Kapet drogë dhe armatim në Hasanbeg, dy të arrestuar

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së sotme në…