Liderët e LSDM-sē dhe VMRO-DPMNE-së Zoran Zaev dhe Hristikan Mockoski, janë të bindur se do të jenë fitues në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 12 prill, por e përjashtojnë mundësinë që të bējnë koslicion të gjerë. Zaevi në TV duelin në Kanal 5 paralajmëroi se LSDM në zgjedhje do të garojë si parti multietnike, ndërsa Mickoski thekson se VMRO-DPMNE do të garojë si parti maqedonase.

Zaevi nuk e përjashton mundësinë për koalicion të gjerë, por pasi VMRO-DOMNE-ja të humb në zgjedhje dhe Mickoski të japë dorëheqje, pas çka do të evropianizohet partia.

Zaev paralajmëron se ai do të jetë bartës liste në njësinë zgjedhore 4 dhe i bëri thirrje Mickoskit që të garojnë ne terren vendor. Theksoi se për të përgjegjësi para popullit është që të jetë bartës i listës zgjedhore, e jo kandidat “shpic”, që mund të interpretohet si ikje nga përgjegjësia.

Madje, Mickoski theksoi se ka dhënë propozim për kandidat “shpic” për mandatar për qeverinë e ardhshme dhe se vendimin përfundimtar për atë se kush do të jetë kandidat “shpic” ose bartës i listës do të mësohet javën e ardhshme në KQ të partisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…