Nga sot Nexhmedin ef. Saqipi, nga Lugina e Preshevës, zgjedhet Reisu-l- Ulema i Rijasetit të Bashkësisë Islame për Serbi në mandatin pesë vjeçar. Ai, deri tani, ishte ushtrues i detyrës së Rijasetit, institucionit më të lartë fetar i Bashkësisë Islame në Serbi, njofton Jetapress.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tornado e fuqishme godet Gjermaninë, dhjetëra të lënduar – raportohet për dëme të mëdha materiale

Një tornado e fuqishme ka goditur qytetin gjerman Paderborn në perëndim të…

Gjermania dëshiron krijimin e gjykatës për krimet ruse në Ukrainë

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock ka bërë thirrje sot për krijimin…

Mariupoli në prag të kolerës”, zyrtari ukrainas paralajmëron: Mungesa e ujit ka arritur në nivel kritik

Mungesa e ujit të pijshëm në Mariupol ka arritur në një nivel…

Një person me kokë të prerë krejtesisht i shtrirë në dalje të Shkupit

Një person me kokë të prerë krejtesisht i shtrirë në dalje të…

Mijëra ushtarë, 77 aeroplanë, 90 helikopterë,…: Të dhënat e fundit që tregojnë humbjet dhe dëmet e shkaktuara ushtrisë ruse nga Ukraina

Përveç mbi 12 mijë ushtarëve të vrarë, Ukraina thotë se kanë bërë…