Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e një takimi të liderëve në të cilën do të flitet për krizën politike. Kështu kanë thënë nga Kabineti i Presidentit, Stevo Pendarovski, për Tellma.

“Presidenti Pendarovski është duke e ndjekur punën e Kuvendit. Nëse Kuvendi voton për mosbesim të Qeverisë, ai është i detyruar të veprojë në përputhje me kompetencat e tij që ja jep Kushtetuta. Pas informimit nga Kryetari i Kuvendit, në kuadër të afatit kushtetues për formim të qeverisë nga ana e partisë ose partive që kanë shumicë në Kuvend. Presidenti sikurse edhe deri tani në veprimet e tij do të udhëhiqet në përputhje me praktikën e vendosur në tre dekadat e fundit”, kanë thënë nga kabineti i Pendarovskit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…