Nëntë persona kanë humbur jetën pasi dy helikopterë të ushtrisë amerikane u rrëzuan mbrëmjen e së mërkurës në shtetin e Kentucky, raportojnë mediat amerikane.

Guvernatori i shtetit, Andy Beshear, tha se përplasja ishte “lajm i vështirë” dhe paralajmëroi për viktima.

Dy helikopterë HH-60 Blackhawk me Divizionin 101 Ajror (Air Assault) u rrëzuan në Trigg County, Kentucky, rreth orës 22:00 të mërkurën, sipas një deklarate nga Fort Campbell.

Anëtarët e ekuipazhit po fluturonin “gjatë një misioni stërvitje rutinë kur ndodhi incidenti, shkruan BBC.

Qarku Trigg ndodhet në veri të kufirit shtetëror Kentucky-Tennessee.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për…

Shefi i Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës: Çka nuk pamë e çka nuk kaluam, por të gjitha përfunduan me sukses

Amir Gërguri- Komandant i Njësive Speciale të Policisë së Kosovës ka thënë…

Gjermania thotë se më shumë se 5,000 emigrantë mbërritën nga Bjellorusia në tetor

Policia gjermane thotë se ka regjistruar më shumë se 5,000 kalime të…

Kombet e Bashkuara: 925 civilë të vrarë në Ukrainë nga fillimi i pushtimit rus

Zyra e Human Rights pranë Kombeve të Bashkuara, ka njoftuar se të…

Rusia vazhdon të terrorizojë dhe vrasë civilë në Ukrainë – po shkatërron edhe infrastrukturën energjetike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se Rusia po terrorizon dhe vret civilë…